Hızlı Randevu Al
hizmetlerimiz

Oto Ekspertiz Hizmeti

AUTO KİNG tarafından sunulan hizmet paketleri sayesinde ihtiyaca göre planlanabilecek araç ekspertiz süreci, alıcı ve satıcı arasındaki karşılıklı güven ilişkisini inşa etmeyi hedeflemektedir. Otomobilin geçmiş hasarları veya halihazırdaki durumu pazarlık sürecini etkilemektedir.

Bu nedenle profesyoneller tarafından incelenen bütün detayların tarafsız bir yaklaşımla ortaya konması önemlidir. AUTO KING son teknolojiyi kullanarak bağımsız ekspertiz hizmetleri vermektedir.

Uzman kadrosu ile güvenilir oto ekspertiz hizmeti sunmayı hedefleyen AUTO KING kaliteli hizmet sunar. İhtiyacınıza yönelik olarak oluşturulmuş gold paket, silver paket ve bronz paket seçeneklerinden size en uygun olanı seçerek oto ekspertiz online randevu sisteminden randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Dış Aksamlar

Aracın kaporta ve boyasındaki mevcut hasar durumu incelenmektedir. Kaporta ve boyada çizik, sıyrık, göçükler detaylı bir şekilde incelenmekte, lastik diş kalınlıkları ve üretim yılı, far, stop çalışma ve hasar kontrolleri yapılmaktadır. Otomobilin geçmişe dair değil mevcut durumunun belirtildiği genel kontrollerdir. Dış ekspertizde aracın gözle görülebilecek genel performansını değerlendiren incelemeler yapılmaktadır.

Kaporta-Boya

Kaporta Boya ekspertizinde aracın; boyalı, değişen veya sökülüp takılan parçalarının yüksek hassasiyetli cihazlar ile boya kalınlıklarının ölçümü, değişen, demonte ve sabit parçaların detaylı ekspertizi, onarılmış ise ne derece hasar görüp onarıldığının tespit edilmesidir.

İç Aksamlar

Araç içindeki koltuk, torpido, kumanda kontrol panelleri (cam açma, klima kontrol üniteleri, sinyaller, far, aydınlatma sistemleri) ve düğmelerinin çalışıp çalışmadığı, işlevselliği, hasar ve yıpranma durumları, güvenlik donanımları, airbag ve emniyet kemerleri gibi genel kontrollerinin yapılmasıdır.

Araç Motor Ekspertizi

1.Adım:Göz ile yapılacak kontroller

  • Araç motor ekspertizinde göz ile motor yağ seviyesi, üfleme kontrolü, yağ, su ve hidrolikler başta olmak üzere sıvı kaçak kontrolü, kayış, hortum, hava filtre kazanı, radyatörler ve tüm motor kabini içerisindeki kaçak ve hasar genel durumları belirlenir.

2.Adım:Motor kompresyon ve vuruntu testi

  • Motor kompresyon testi ile araç motor verimliliği, kullanım sonucu ortaya çıkan güç kaybı ve özel ölçüm aleti motor streteskopu yardımıyla motorda vuruntu senkronizasyon bozukluğu ve vuruntulu çalışıp çalışmadığının tespiti yapılır.

Mekanik Ekspertiz

Mekanik ekspertiz aracın sürüş güvenliğini etkileyen rot, rotil ve genel süspansiyon sistemi, fren balata, disk, debriyaj, direksiyon kutusu, mafsal boşlukları ile bağlı olduğu taşıyıcıların hasar arıza ve genel durumların tespitidir. Aracın kullanılması sırasında direksiyon boşluğu hissedilmesi rot, rotiller ve direksiyon kutusunda, yol tutuşu ve fren mesafesinin kısalmasının ise süspansiyon sisteminde, dengesiz fren mesafesi, fren balata kampana ve disklerde problem olduğuna işaret eder. Mekanik arıza ve hasar sonucu ihmal edilen her kusur hayati önem taşımaktadır.

Tramer Sorgulama

Aracın geçmiş hasar kayıtları, karışmış olduğu kazalar, değişen parçalar ve hasar dosya tutarlarını gösteren sicil sorgulamasıdır. Tramer sorgusunda aracın üretildiğinden bu yana hangi tarihte ne kadar hasarı olduğu, hangi parçalarının değiştiği, onarıldığı ve karışmış olduğu kazalarda karşı tarafta oluşan hasar bilgilerine varıncaya kadar tüm süreçleri gösteren Trafik Bilgi Merkezi kayıtlarıdır.

OBD Beyin Testi (On-Board Diagnose)

Günümüz araçları elektronik özellikli olduğundan araçlarda olan arıza ve problemlerin çözümü geçmiş yöntemlerle mümkün değildir. Tüm sistem, elektronik kontrol üniteleri (ECU) ile kumanda edilip yönetilmektedir. Araç parça arızaları, bakım aralıkları, ABS fren, klima, airbag, şanzıman, aydınlatma, direksiyon sistemleri ve lastik basınçlarına varıncaya kadar tüm elektronik sistemin bilgileri aracın genel hafızasında tutulmaktadır. OBD Beyin testi, üretici araç bilgileri ve teknik değerlerinin olduğu Diagnose (Arıza Tespit Cihazı) ile aracın OBD giriş soketi vasıtasıyla yapılmaktadır.

Dinamometre Performans Testi

AUTO KING Dinamometre (Dyno Test) testi ile aracın gerçek sürüş simülasyonu yapılır. Bu ölçümde araç üreticinin verileri baz alınarak mevcut tork-beygir gücü ve ivmelenme ölçümleri yapılır. AUTO KING ekspertiz sisteminde üreticinin gerçek değerleri ile mevcut ölçüm verileri karşılaştırılarak performans sonuçları elde edilir.

Süspansiyon

Güvenli bir sürüşün en önemli unsuru bir aracın yere nasıl bastığıdır. Fren ve hız tepkimeleri ile yol ve arazi şartlarına göre tekerlekler vasıtası ile aracı en güvenilir şekilde kontrol etmenin yöntemi araç süspansiyon sistemi parçaların hasarsız olmasına ve işlevlerini eksiksiz yerine getirmelerine bağlıdır. AUTO KING süspansiyon testinde amortisör yağ, kaçak ve hasar durumları ile süspansiyon sistemine bağlı parçaların genel hasar durumları ve yıpranma kontrolleri yapılır.

Fren Test

Frenlerin iyi durumda olması hayati bir önem taşımaktadır. AUTO KING ekspertiz fren testinde, fren test ölçüm cihazı sayesinde sistemi oluşturan fren merkezinden, ABS, balata, disk genel durumlarının performansı ve tekerlerin tepkimesinin değerleri yüksek ölçüm hassasiyetli bilgisayarla ölçüm tekniğidir.

Yanal Kayma

Yanal Kayma Testi AUTO KING yanal kayma bilgisayarlı test cihazı ile yapılır. Yanal kayma aracın düz bir yolda sabit bir hız ile giderken metre/km cinsinden sapmasını gösterir. Aracın sapma değerleri standartların üzerinde çıkarsa nedenini ortaya çıkaran bir ölçüm tekniğidir.

Play Dedektör ile Mafsal Boşlukları Testi

Aracın sürüş güvenliğini etkileyen alt takım mafsal boşluklarının (rot, rotil, taşıyıcı) test ve analiz edilmesini sağlayan, aracın ağırlığına rağmen hareket ettirilen bir test yöntemidir.